Test obudowy Zalman P30 White - Test

21
TommyLee

Obudowa P30 w ofercie firmy Zalman jest nowością, która niedawno zawitała do polskich sklepów. W skrócie jest to nietuzinkowa konstrukcja w bardzo przystępnej cenie. W naszej ocenie ma szansę zawojować rynek o ile producent jest w stanie zapewnić odpowiednią dostępność produktu.

Jakość Wykonania

Zalman P30 White to obudowa, która od razu przyciąga uwagę swoim eleganckim, minimalistycznym designem. Biała kolorystyka nadaje jej nowoczesny i świeży wygląd. Produkt dostępny jest też w kolorze czarnym. Cena obu wynosi tyle samo, czyli około 320-350 zł. Wizytówką P30 jest szklana krawędź bez ramki łącząca front z bocznym panelem. Ten zamontowany jest na wygodny zatrzask i jego zdjęcie zajmuje chwilę.

zalman p30

Materiały użyte do produkcji obudowy są solidne, co przekłada się na wysoką jakość wykonania. P30 to obudowa typu Mid Tower o wymiarach 429 x 235 x 453 milimetrów. Przystosowana została do płyt głównych typu m-ATX oraz mini-ITX. Nie jest to konstrukcja dwukomorowa, jak np. opcja NZXT w postaci modelu H6. W przypadku oferty Koreańczyków mamy styczność z (prawie) klasyczną konstrukcją z podziałem na piwnicę, gdzie chowamy zasilacz.

Jest to dość specyficzna obudowa. Panel I/O znalazł się w miejscu typowym dla obudów stawianych na biurku – przy dolnej krawędzi panelu bocznego, tuż pod szybą. Mamy odpowiednio USB 3.2 Gen 1 typu A, jedno USB typu C i złącze słuchawkowe i mikrofonowe w jednym. Zastosowane rozwiązanie jest proste, eleganckie, ale też ogranicza pozycje, w jakich możemy postawić gotowy PC.

Montaż Podzespołów

P30 pomieści do dziewięciu wentylatorów. Dwa 140- lub trzy 120-milimetrowe na górze, taki sam zestaw na dole, dwa 120-milimetrowe na boku oraz jeden 140- lub 120-milimetrowy z tyłu. Producent zamontował już trzy jednostki 120 mm z podświetleniem ARGB LED, plus pełen zestaw filtrów.

zalman p30

Można też zamontować we wnętrzu chłodzenie wodne z radiatorem do 360 mm na górze lub 240 mm z boku. P30 przyjmie też chłodzenie procesora o wysokości do 173 milimetrów, karty graficzne o długości do 420 milimetrów i zasilacze ATX o długości do 200 milimetrów. W przypadku nośników danych mowa o dwóch miejscach 3,5" lub trzech 2,5". Na pokładzie mamy też prosty kontroler RGB, który znajdziemy choćby w obudowie M4. Podłączamy go pod płytę główną wtyczką 3-pin ARGB 5V.

Montaż komponentów w Zalman P30 White to czysta przyjemność. Przestrzeń wewnątrz obudowy została sprytnie rozplanowana, co ułatwia organizację kabli. Wygodne zatrzaski ułatwiają demontaż bocznych ścian, a zdejmowalne filtry przeciwkurzowe ułatwiają utrzymanie czystości w środku. Dobrze przemyślane miejsce na zasilacz z separowaną komorą zdecydowanie przekłada się na porządek w układzie kabli.

Temperatury Komputera

Zależą one głównie od apetytu podzespołów na energię. Wszystkie wentylatory zostały zamontowane w pozycji pull, czyli wyciągają powietrze z obudowy, co jest trochę dziwnym zabiegiem. Wygląda to estetycznie dla oka, ale jest mało zasadne w przypadku chłodzenia bardziej „gorących” podzespołów. W tym przypadku warto odwrócić wentylatory na froncie lub zainwestować w dwie jednostki na górę obudowy.

zalman p30

Jeśli do środka powędrują podzespoły z budżetowego segmentu nie trzeba martwić się powyższą kwestią na zapas. W takim przypadku Zalman P30 White doskonale radzi sobie z utrzymaniem optymalnych temperatur podzespołów.

Podsumowanie

Zalman P30 White to obudowa, która nie tylko zachwyca estetyką, ale również spełnia oczekiwania pod względem funkcjonalności. Solidna konstrukcja, łatwość montażu oraz efektywne chłodzenie sprawiają, że jest to doskonały wybór dla każdego entuzjasty komputerów. Pomimo pewnych drobnych niedociągnięć, takich jak brak możliwości montażu radiatorów o większej grubości, obudowa ta oferuje ogromne możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkownika. Do tego cena poniżej 350 zł, sprawia, że możemy złożyć nietuzinkowy zestaw PC. W naszej ocenie to zdecydowanie jedna z najciekawszych odbudów w ofercie firmy Zalman.

ocena

 

  • Plusy
  • Elegancki, minimalistyczny wygląd,
  • Solidnie wykonana obudowa,
  • Łatwość montażu podzespołów,
  • Bardzo atrakcyjna cena względem oferowanych możliwości.
  • Minusy
  • W przypadku bardziej złożonych konfiguracji może brakować miejsca,
  • Wentylatory na dłuższą metę wymagają rekonfiguracji,
  • Słaba (niemal zerowa) dostępność w PL.
O autorze
TommyLeeTommyLee
1626 0

2 Komentarze

awatar
mickRPG (gość) miesiąc temu

moim zdaniem jedna z najlepszych opcji (i najtańszych na rynku)

0 Odpowiedz
awatar
Antikler (gość) 3 miesiące temu

Te dwa wentylatory na froncie są tzw. reverse więc wciągają zimne powietrze, wystarczy wejść na stronę producenta i przeczytać

0 Odpowiedz

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]